Pierwszy dzień 12. Międzynarodowej Konferencji “Laboratoria Badawcze – Systemy Jakości w Unii Europejskiej” już za nami!

Konferencja naukowo-techniczna w Świeradowie Zdroju

Ponad 80 uczestników z Polski, Niemiec i Czech przyjechało do Świeradowa Zdroju celem uczestnictwa w konferencji. Dzień pierwszy rozpoczął się od wizyty w jednostce badawczej TÜV SÜD Rail GmbH w Görlitz. W czasie trwania sesji technicznej uczestnicy mogli na żywo zapoznać się z badaniami pojazdów szynowych. Zwiedzanie odbyło się na 4 stacjach, gdzie pracownicy opowiadali o badaniach dopuszczeniowych dotyczących min. wykolejeń, badań elementów zderzeniowych czy też dynamicznych badań kontenerów. Omówione zostały badania dotyczące nie tylko bezpieczeństwa, ale również komfortu – takie jak np. badanie poziomu hałasu generowanego przez klimatyzację. Po dwugodzinnej sesji technicznej uczestnicy zostali przetransportowani  z powrotem do Świeradowa Zdroju.

Uczestnicy słuchają o systemie torów do badania bezpieczeństwa jazdy na łukach.
Badania na stanowisku do crash-testów elementów zderzeniowych potrafią być spektakularne!

Sesja plenarna

W czasie trwania sesji plenarnej prelegenci z Polski i Niemiec nie tylko kontynuowali tematykę związaną z badaniami dla kolejnictwa, ale także związane z nowoczesnymi technologiami materiałowymi czy też monitorowaniem procesów wytwarzania przy pomocy cyfrowego bliźniaka. Chociaż uczestnicy mówili w różnych językach, zrozumienie siebie nawzajem zapewnili tłumacze symultaniczni.

Wykład otwierający konferencję wygłosiła pani prof. dr hab. inż. Dobrzańska-Danikiewicz.
Wykład pana Gernot Rüppel o monitorowaniu procesów nawijania włókien.

To jeszcze nie koniec

Pierwszy dzień Konferencji był pełen wrażeń dla wszystkich uczestników. Oprócz sesji technicznej w której uczestnicy mogli na żywo zobaczyć urządzenia do badań pojazdów szynowych a także ciekawych wykładów w sesji plenarnej w kuluarach toczyły się intensywne dyskusje na tematy badawcze. Zachęcam do śledzenia kolejnych informacji związanych z Konferencją!

Więcej informacji o konferencji na stronie: https://gorzow.simp.pl/12lbsj/