15-lecie Lubuskiego Klastra Metalowego
w czwartek 16. listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości związane z 15-leciem Lubuskiego Klastra Metalowego. Z tej okazji przedstawiciele zarządu LKM przygotowali dla uczestników konferencję techniczną oraz uroczystą sesję, którym towarzyszyła wystawa osiągnięć i ofert członków LKM i partnerów wydarzenia.
Regionalne Forum Przemysłowe: Inteligentne procesy i urządzenia produkcyjne. Zarządzanie produkcją. Integracja systemów biznesowych
Obchody 15-lecia Lubuskiego Klastra Metalowego rozpoczęły się tego dnia trzecią częścią Regionalnego Forum Przemysłowego. Poprzednie dwie części odbyły się odpowiednio w Zielonej Górze i Nowej Soli. Wydarzenie otworzył i poprowadził dyrektor biura LKM Włodzimierz Fleischer. Podczas Konferencji przedstawiciele nauki i przemysłu poruszali tematy związane z transformacją cyfrową, nowoczesnym sterowaniem obrabiarek, robotyką a nawet wytwarzaniem na hybrydowych centrach obróbczych.
Partnerstwo Smart Factory 4.0
Zakres tematyczny Forum pokrywał się z zagadnieniami poruszanymi w ramach utworzonego przez LKM Partnerstwa pn. SMART FACTORY 4.0. Partnerstwo to zostało utworzone w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Realizacja planowanych w ramach partnerstwa działań ma za zadanie przyczynić się do znacznego podniesienia potencjału regionalnych przedsiębiorstw oraz wspierać generowanie innowacyjnych rozwiązań przemysłowych. Dzięki innowacyjnemu przemysłowi możliwe jest budowanie i wzmacnianie konkurencyjności lubuskich przedsiębiorców kreujących nowe produkty i usługi poprzez realizację prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, z uwzględnieniem modelu dojrzałości cyfrowej w Przemyśle 4.0 i zmniejszania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Uroczysta sesja
Uroczystą sesję poprowadziła pani Marta Liberkowska. Sesja rozpoczęła się od tradycyjnego powitania uczestników przez gospodarzy. Następnie uczestniczy wydarzenia obejrzeli przygotowany specjalnie na tę okazję film, który przybliżył działalność i osiągnięcia Klastra. Następnie przedstawiciele władz wręczyli wyróżnienia poszczególnym członkom Klastra. Takie wyróżnienie otrzymał również, w uznaniu za zaangażowanie w realizację klastrowych celów i projektów oraz wsparcie klastra, gorzowski Oddział SIMP.
100 lat dla Klastra!
Po wręczeniu certyfikatów członkostwa i wyróżnień przemawiali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, uczelni, instytucji naukowych a także przedstawicieli przemysłu. W czasie tych wystąpień przemawiający zaznaczali jak istotną rolę w regionalnej gospodarce oraz edukacji zawodowej pełni Lubuski Klaster Metalowy. Ponadto w czasie wystąpień nie zabrakło życzeń z okazji jubileuszu.
Wyzwania klastra w gospodarce regionalnej
Po uroczystych przemowach odbył się panel dyskusyjny pod tytułem „Zrozumieć klaster. Aktualne wyzwania rozwoju klastrów” moderowany przez panią dr hab. Katarzyną Chebę z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W czasie panelu uczestnicy dyskusji podejmowali temat nie tylko działalności klastra, ale również przedsiębiorstw oraz możliwego sposobu ich rozwoju.
Aranżacje muzyczne i spotkanie networkingowe
Po wyczerpujących wystąpieniach oraz dyskusjach dzień zwieńczył koncert rewelacyjnego zespołu Marek Zalewski Band. Artyści w luźnej, jazzowej aranżacji wykonali utwory Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy jak i muzyki filmowej. Muzyczne interpretacje zachwyciły publiczność nie tylko wykonaniem, ale także wirtuozerią muzyków. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie networkingowe, podczas którego najwytrwalsi uczestnicy wydarzenia mieli okazję swobodnie porozmawiać a także nawiązać znajomości biznesowe
LKM Krajowym Klastrem Kluczowym?
Lubuski Klaster Metalowy już od 15 lat angażuje się w działalność przemysłową regionu. Zrzesza 64 podmiotów, był inicjatorem powstania Wydziału Technicznego na gorzowskiej Akademii czy też Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Parku Naukowo – Przemysłowego, współpracował w tworzeniu Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Na tym jednak działalności stowarzyszenia nie przestaje i w dalszym ciągu składane są wnioski projektowe, podejmowane działania a sam Klaster ma szansę i ambicję zostać Krajowym Klastrem Kluczowym! Cieszymy się, że jako Oddział SIMP w Gorzowie Wielkopolskim może aktywnie uczestniczyć w działaniach Klastra oraz będziemy wspólnie z pozostałymi podmiotami dalej pracować na rzecz kolejnych, wspólnych sukcesów!