“Przemysł za rogiem” – wycieczka po lubuskich przędsiebiorstwach dla studentów z Cottbus

Studenci z Niemiec odwiedzają Lubuskie

W dniach 28.05-29.05.2024 r. studenci Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg wyruszyli na wycieczkę po województwie Lubuskim. Podczas wyjazdu mieli oni przyjemność nie tylko podziwiać lokalne krajoobrazy, ale przede wszystkim odwiedzić lokalne firmy. Fachschaftsrat Elektrotechnik-Maschinenbau(Samorząd Studencki) w organizacji i realizacji wyjazdu aktywnie wspierał gorzowski Oddział SIMP wraz z Lubuskim Klastrem Metalowym oraz Institut für Leitchtbau und Wertschöpfungsmanagement.

Przemysł i badania za rogiem

Pierwszym miejscem docelowym była działająca na całym świecie firma NORD, która specjalizuje się w systemach napędowych. Wycieczka po fabryce zapewniła dogłębny wgląd w procesy produkcyjne i logistyczne. Studenci mogli prześledzić cały łańcuch produkcyjny: od półproduktów poprzez obróbkę(ubytkową, cieplną) aż do montażu. Następnym punktem była wizyta na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dziekan Wydziału Mechanicznego, prof. Papacz, poprowadził wycieczkę oraz zapewnił bezpośredni kontakt z profesorami prowadzącymi badania, którzy opowiadali o swoim obszarze badawczo-dydaktycznym oraz byli otwarci na wszelkie pytania. Poruszane tematy i odwiedzane laboratoria obejmowały badania środków smarnych, selektywne spiekanie laserowe(SLM), skanowanie przestrzenne oraz technologie automatyzacji.

Grupa studentów B-TU Cottbus-Senftenberg odwiedzająca zakład firmy NORD w Nowej Soli.

Atrakcje między rzekami

Drugi dzień studenci rozpoczęli od zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W czasie jego trwania studenci mogli zobaczyś most obrotowy w Kursku a także zejść w podziemia Grupy Warownej Schill. Następnym przystankiem była firma Converis w Międzyrzeczu. Pracownicy przedsiębiorstwa szczegółowo przedstawili proces formowania rotacyjnego. Wycieczka zakończyła się wizytą w zabytkowym browarze w Witnicy, który również dostarczył dogłębnych wyjaśnień na temat procesu warzenia piwa i słodowania oraz lokalnej historii piwowarstwa.

 

Lubuskie warte zachodu!

W czasie trwania wycieczki studenci przejechali całe województwo Lubuskie od południa do północy. Mimo napiętego grafiku studenci byli zadowoleni z szerokiego spektrum atrakcji: od przemysłu po lokalne ciekawostki.  Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę która jest dla studentów uzupełnieniem teoretycznych wykładów. Wszystkich tych, którzy również są zainteresowani przemysłem w naszym przygranicznym województwie również zapraszamy do współpracy!